آشنایی با انواع ابزار ساختمانی

ابزارها وسیله های کاربردی هستند که از آنها در طی فرایند تولید، تعمیر و برای رسیدن به یک هدف خاص استفاده می شود. در حقیقت می توان گفت برای انجام هر فعالیتی یک یا چند ابزار مخصوص به آن نیاز است. در صنعت ساخت و ساز و ساختمان سازی نیز یکی از اساسی ترین اقلام مورد نیاز، ابزارآلات مرتبط با این حرفه است. آشنایی با انواع ابزار ساختمانی و بکارگیری آن با توجه به کاربردهای آنها در هر پروژه ساختمانی ضروری و حائز اهمیت است.

هر یک از ابزارهای ساختمانی بر اساس عملکردی که دارند، در انجام یک کار خاص کاربردهای مختلفی هم دارند. ابزارآلات در مراحل مختلف ساخت، به کارگران و استادکاران جهت تکمیل پروژه به نحو احسن کمک می کند. برای ساخت هر ساختمانی، مسکونی، اداری و … در کلیه کارها اعم از گچ کاری، تخریب، سنگ تراشی، حفر، برش و غیره از ابزارهای بسیاری استفاده می شود.

به کلیه وسایل برقی و دستی که در ساخت، تعمیر و تخریب ساختمان و هر چیزی که در ساختمان باشد مورد استفاده قرار می گیرد، ابزار و یراق آلات گفته می شود.

یراق از ذوب فلزات، شکل دادن و آبکاری ساخته می شود. در ساخت یراق آلات در نظر گرفتن اصول، احتمال زنگ زدگی و فرسودگی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که کیفیت یراق آلات بر کیفیت نهایی و عمر محصولات ساخته شده با آنها تاثیر می گذارد. به عنوان مثال: یراق آلاتی که در ساخت انواع کابینت و در استفاده می شود، می بایست در کنار زیبایی به بهبود کارایی، ایمنی و عمر آن نیز بیافزاید.

عمده کاربرد یراق آلات در صنعت ساختمان سازی در تولید در و کابینت می باشد. از جمله این یراق آلات عبارتند از: لولا، ریل، دستگیره، قفل، زبانه، جک و ….. هستند.