اهمیت و ضرورت ابزارآلات در ساخت و ساز

اهمیت و ضرورت ابزارآلات در ساخت و ساز

همانگونه که استفاده از وسایل ایمنی باعث حفاظت و بالا رفتن امنیت کار می شود، ابزارآلات تخصصی و مناسب نیز موجب اجرای بهتر و پیشرفت هرچه سریع تر کار می گردد.

آشنایی با انواع ابزار ساختمانی ، کاربرد و نحوه کارکرد آنها موجب راحتی و انجام اصولی کار خواهد شد. همچنین برای موفقیت در مدیریت پروژه، شناخت ابزارآلات امری ضروری محسوب می شود. زیرا برای استخدام نیرو و تقسیم کار هم می توان به مهارت و توان هر شخص در انجام کارهای مختلف پی برد.

در واقع بدون ابزار دستی یا برقی انجام کار برای استادکاران دشوار و حتی بعضاً نا ممکن خواهد بود. بنابر این همواره ابزارآلات ساختمانی نقش مهمی در این صنعت دارند.

ابزارهای دستی

همه ابزارهایی که به شکل ساده در ساخت ساختمان و حتی انجام کارهای روزمره ساختمانی از آنها استفاده می شود در این گروه قرار دارند. از جمله آنها شامل انواع پیچ گوشتی و آچار، انواع میخ، پیچ و مهره، ابزارهای اندازه گیری، انبردست، آرماتور بند، اره و ……  هستند که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

شاقول: از این ابزار در تراز کردن سطوح استفاده می شود و یکی از ابزارهای غیر قابل چشم پوشی در ساخت و ساز محسوب می شود. همچنین در دو نوع لیزری با دقت بالا و گلوله شاقول در بازار موجود است.

رامر: برای سطح بندی سطوح پایینی زمین که ممکن است بعد از حفاری ناهموار باشد از این ابزار استفاده می شود.

بالستر: جهت برش دادن دقیق آجر از بالستر استفاده می شود. لبه این وسیله که برای بریدن از آن استفاده می شود از عرض آجر پهن تر است.

ابزارآلات برقی

تنوع بالای ابزارهای برقی و اضافه شدن به تعداد آنها باعث سهولت در کارها و صرفه جویی در نیروی انسانی شده است. از طرفی به علت وجود احتمال آسیب دیدگی در استفاده از این ابزارها لازم است نهایت دقت را در نظر داشت. برخی از ابزارهای برقی عبارتند از : دریل، فرز، اره برقی، دستگاه جوش، شیارزن و ….. که در این بخش آنها را معرفی می کنیم.

دریل: جهت سوراخ کردن بتن، چوب و فلز از دریل استفاده می شود. این ابزار از لحاظ کاربرد دارای انواع مختلفی از جمله دریل همزن، نمونه گیر، چکشی و بتن کن می باشد. همچنین در دو نوع برقی و شارژی قابل استفاده هستند.

دستگاه فرز: از این ابزار برقی برای سنگ تراشی استفاده می شود. دستگاه فرز کار برش سنگ را بسیار آسان می کند.

اره دیسکی: ابزاری ایمن تر از اره دستی می باشد که برای برش قاب، تخته چوبی و …. استفاده می شود. اره گرد یا دیسکی برشی دقیق و در کوتاه ترین زمان ایجاد می کند.

ویبراتور: جهت پر کردن شکاف های هوا و فشرده سازی بتن از این ابزار استفاده می شود.

نتیجه گیری :

تمامی ابزارآلاتی که مورد استفاده در حوزه ساخت و ساز و ساختمانی هستند، همان ابزارهای مورد استفاده در لوله کشی، شیشه بری، کف سابی و حوزه های دیگر هستند. به عبارتی پر استفاده ترین ابزارها جزء ابزارآلات مربوط به صنعت ساختمان سازی می باشد.